Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Edyta Żemła
"Zdradzeni"
Warszawa 2017
cena: 39,90

Nie jesteśmy mordercami, tylko żołnierzami – powtarzali podczas śledztwa oskarżeni o ludobójstwo żołnierze.
Jednak śledczy już wtedy, bez wyroku sądu, wiedzieli swoje. Nie słuchali wyjaśnień. Nie chcieli zrozumieć, co chcą im przekazać żołnierze, gdy opowiadają o wojnie partyzanckiej, talibach, niesprawnym sprzęcie, który dostali, braku rozpoznania wywiadowczego. Mur niechęci po stronie zespołu wojskowych prokuratorów stawał się coraz grubszy. A żołnierze znaleźli się w pułapce, którą jeszcze w Afganistanie zastawiły na nich służby. Po trwającym wiele lat procesie sąd wreszcie uznał, że ostrzał afgańskiej wioski to był tragiczny w skutkach wypadek, nikt celowo nie chciał zabić mieszkańców małej afgańskiej osady. 
 
Żołnierzy rzucono na pożarcie politycznej machiny po to, by ukryć niekompetencję i błędy decydentów:
 
Bez odpowiedniej broni i sprzętu 
– Nie widzisz, że to złom? Jeżdżące trumny – tak jeden z żołnierzy określił auta, które dostali od Amerykanów. Nieopancerzone hummery, zacinająca się broń, brak zestawów noktowizyjnych – to tylko początek listy braków pierwszej zmiany polskich żołnierzy wysłanych na wojnę w Afganistanie.
 
Bez rozpoznania wywiadowczego
Antoni Macierewicz rozwiązał WSI, ale nie był w stanie zorganizować nowych służb. Wojskowe służby specjalne, odpowiedzialne za ochronę wywiadowczą i kontrwywiadowczą, zapewnienie tajnej łączności i obiegu dokumentów z NATO nie były w stanie wypełniać obowiązków. 
 
Bez ograniczeń operacyjnych 
Żołnierzy wysłano na misję bez żadnych ograniczeń operacyjnych. Na przykład Niemcy zastrzegli, że ich żołnierze nie będą działać w nocy i na określonej wysokości. A nasi żołnierze bez wynegocjowanych ograniczeń mogli być używani, i byli, do najtrudniejszych zadań bojowych.
 
2017-04-07
RMF 24: Gdy sięgamy po jej książkę, spodziewamy się, że najwięcej miejsca poświęci tragicznemu incydentowi i późniejszemu procesowi. To byłoby zgodne ze standardami, do których przyzwyczaiły nas media, pewnie dobrze by się cytowało i jeszcze lepiej sprzedało. Co dostajemy w zamian? Szczegółową i wieloaspektową analizę błędów, zaniedbań i dziwnych decyzji na różnym poziomie, które poprzedziły feralny ostrzał. To ona zajmuje znaczącą część książki i jest jednym z czynników przesądzających o jej dużej wartości. Z rozdziału na rozdział czytelnik rozumie coraz więcej i z coraz większą uwagą śledzi kolejne wydarzenia. Widzi nawarstwiające się absurdy, nieodpowiedzialność, a momentami po prostu ordynarną głupotę.

 
2017-03-27
Dzisiejsze Pierwsze Śniadanie w TOKu: Piotr Maślak i Edyta Żemła o sprawie Nangar Khel i "Zdradzonych". Posłuchajcie!

 
2017-03-20
Fakt.pl: W wydanej przez wydawnictwo Czerwone i Czarni książce „Zdradzeni”, Edyta Żemła opisuje przebieg wydarzeń z tego feralnego dnia na pustynno-górskich bezdrożach Afganistanu. Dziennikarka Onetu odbyła wiele rozmów z uczestnikami tamtej tragicznej w skutkach akcji: żołnierzami i ich dowódcami. Dotarła do akt sprawy, zeznań świadków. W swojej książce kreśli inną od przyjętej wtedy narracji, w myśl której wojskowi dopuścili się masakry na bezbronnych cywilach z chęci zemsty za śmierć zabitego kilka godzin wcześniej por. Łukasza Kurowskiego.

 
2017-03-17
#dzieńdobryWP: Edyta Żemła, gen. Waldemar Skrzypczak i Tomasz Borysiewicz o Nangar Khel i "Zdradzonych"

 
2017-03-17
Fragmenty "Zdradzonych" Edyta Żemła w dzisiejszym numerze Polska The Times!

 
2017-03-14
Właśnie teraz, na głównej stronie Onet.pl, recenzja "Zdradzonych". Polecamy!

 
2017-03-13
Dzisiaj o godz. 20:45 gościem Elizy Michalik w Nie ma żartów (Superstacja) będzie Edyta Żemła. O żołnierskim honorze, Nangar Khel i oskarżonych o ludobójstwo żołnierzach w kontekście

2017-04-07
Wczoraj gościem Roberta Łuchniaka była Edyta Żemła. O historii żołnierzy z Nangar Khell, opisanej w książce „Zdradzeni” w RDC.

 
2017-03-22
Jeśli nie czytaliście jeszcze "Zdradzonych", posłuchajcie, co o książce i opisanych wydarzeniach, mówi autorka Edyta Żemła i Tomasz Borysiewicz - jeden z żołnierzy oskarżonych w procesie Nangar Khel. Zapraszamy jutro o 20:00 do Polsat News Dwa na program "Prawy do Lewego, Lewy do Prawego"

 
2017-03-19
Fragmenty "Zdradzonych" w dzisiejszym numerze Tygodnik ANGORA

 
2017-03-17
Wokół "Zdradzonych". Edyta Żemła w #RZECZoPolityce: amerykański żołnierz po przekroczeniu uprawnień jest informowany o toczącym się postępowaniu. Ubiera się go w mundur i wyprowadza z godnością. Tam jest wielki szacunek dla munduru, flagi i żołnierza ogółem. W Polsce tego nie ma. Żołnierzy elitarnej jednostki wyprowadzano jak członków mafii - powiedziała Żemła.

 
2017-03-15
Wokół "Zdradzonych"- rozmowa z Edytą Żemłą w Wirtualnej Polsce.

 
2017-03-14
Onet Rano: Dziennikarka Edyta Żemła i sierżant Tomasz Borysiewicz mówili w o słynnym procesie "siódemki z Nangar Khel". - Nigdy po żadnego przestępcę nie przyjechały takie siły - stwierdziła Żemła i przypomniała, że SN uznał sposób zatrzymania "Borysa" za "haniebny". Sierżant Borysiewicz usłyszał ostatecznie zarzut "niewłaściwego wykonania rozkazu". - Zamknęli mnie na siedem miesięcy za ludobójstwo, a zostałem skazany za zgaszenie kiepa na ulicy - relacjonował żołnierz.

 
Praca zbiorowa
"Mistrz. Absolutnie"
Zbigniew Lew-Starowicz
"Sztuka życia"